Świetny pomysł na hobby, a może drogie zabawki dla bogaczy, czyli parę słów o modelarstwie rc

Posted on 12/10/2017 9:17am

Modelarstwo rc, tzn. modele, które są sterowane zdalnie za pomocą fal elektromagnetycznych. Któż z nas będąc dzieckiem nie marzył o tym, by mieć niewielki model wyścigówki ze zdalnym sterowaniem?
akumulator lipo
Ostatnimi czasy modelarstwo rc jest coraz bardziej popularne, a czasy gdy dostępne było właściwie tylko dla pasjonatów, którzy sami własnoręcznie tworzyli własne modele mamy już dawno za nami. Sklepy modelarskie rc mają w swojej ofercie bogaty wybór zarówno gotowych modeli, jak i części potrzebnych do ich budowy. Od czego jednak zacząć zabawę z modelarstwem? Modele można generalnie rozróżnić na jeżdżące, pływające a także latające. Naszą zabawę z modelarstwem musimy więc zacząć od wybrania rodzaju modelu, który będzie nas interesował. Dla niedoświadczonych amatorów zaleca się modele, które nie są zbyt trudne w prowadzeniu. Różne sklepy modelarskie rc (np. http://www.akumulatoryrc.pl/) oferują takie modele nawet za kilkaset złotych.Następnym krokiem będzie wybór typu napędu, który zostaniezastosowany w naszym modelu. Obecnie do napędu modeli stosuje się silniki spalinowe, które wymagają specjalnego paliwa nitro, tzn. odpowiedniej mieszanki nitrometanu, albo silniki elektryczne, które potrzebują właściwych źródeł energii, jak na przykład akumulatory lipo, to znaczy litowo-polimerowe. Napęd spalinowy zalecany jest jednakże dla bardziej doświadczonych ze względu na to iż ich obsługa jest znacznie wymagająca, a również konieczne jest właściwe przygotowanie, a właściwie dotarcie silnika oraz regulacja. Najbardziej skomplikowane są rzecz jasna modele latające, które wymagają odpowiedniej wprawy do tego, by nimi sterować. W modelach samolotów zastosowanie mają także silniki odrzutowe.

wnętrze akumulatora samochodowego
Author: Dilshan Jayakody
Source: http://www.flickr.com
Ze względu na rozmiary takich modeli, jakie osiągają nawet ponad metr długości oraz tyle samo rozpiętości skrzydeł, a również prędkość jaką mogą one osiągać, to znaczy do 250 km\h takie modele są naprawdę niebezpieczne i wymagane jest duże doświadczenie, aby nimi kierować. Ceny takich modeli są też odpowiednio większe. Za największe modele z silnikami odrzutowymi trzeba zapłacić aż kilkanaście tysięcy zł. Początkujący amatorzy modelarstwa rc powinni jednakże postawić na modele jeżdżące z silnikami elektrycznymi wyposażone w akumulatory lipo. Modelarstwo rc może być kosztownym hobby, lecz by rozpocząć z nim przygodę wcale nie trzeba dysponować pokaźnymi funduszami. Wystarczy odwiedzić sklepy modelarskie rc i nabyć swój pierwszy model, a na pewno uśmiech długo nie będzie schodził nam z twarzy.

Tags: modele, silniki