Konieczne badania gruntu, które powinniśmy wykonać przez rozpoczęciem inwestycji na działce budowlanej

Posted on 25/09/2017 7:57am

Zanim rozpoczniemy budowanie domu albo innego budynku na działce powinniśmy wykonać odpowiednie badania gruntu. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ to właśnie grunt będzie utrzymywał cały ciężar budynku. Istotne jest więc, aby posiadał on odpowiednie parametry, które nie wpłyną w negatywny sposób na budowany obiekt.


Działka budowlana
Author: Lee Coursey
Source: http://www.flickr.com/photos/leeco/213416594/
Badania geotechniczne są obowiązkowym etapem każdej budowy. Zanim zostaną rozpoczęte prace trzeba sprawdzić przykładowo czy grunt będzie nadawał się do tego, aby postawić na nim budynek. Tereny bagniste lub zasypane stare oczka wodne po wcześniejszych właścicielach mogą być przyczyną późniejszego pękania fundamentów. Jeżeli nasz budynek umieszczony zostanie na terenie podmokłym, fundamenty zaczną się po pewnym czasie zapadać. Dlatego właśnie niezwykle ważne jest wykonywanie tego rodzaju badań. Istnieje wiele firm, które mają w swojej ofercie takie usługi, istotne jest, żeby wybierać firmy posiadające doświadczenie jak również konieczne pozwolenia. Zależy nam w końcu na tym, by dokładnie sprawdzono grunt na naszej działce. Zależnie od rodzaju usług ceny mogą być różne, na takich badaniach nie powinniśmy jednak oszczędzać.


Zależnie od tego co chcemy budować takie badania geotechniczne powinniśmy wykonać. Do dyspozycji mamy wiercenia o różnych głębokościach i z wykorzystaniem rozmaitego sprzętu. Może być to tak samo sprzęt lekki jak też maszyny, które należy transportować samochodem ciężarowym na miejsce badań. Jednymi ze stosowanych badań są badania dylatometrem, zobacz link. W celu wykonania badania stosowany jest dylatometr Marchettiego, dzięki któremu można określić profil podłoża jak również historię występujących naprężeń. Jest to jedno z najbardziej popularnych badań tego typu, szczególnie gdy chodzi o tereny przeznaczone na budowę mostów lub głębokich fundamentów pod różnego rodzaju budynki mieszkalne bądź użytkowe. Wiele firm w ramach swoich usług geotechynicznych wykonuje takie badania na terenie budowy.

Odpowiednie podłoże to gwarancja solidnego budynku. Jest to bardzo ważne również przy budowie mostów czy też większych budynków mieszkalnych. Również budując coś na własnej działce, nie należy bagatelizować takich badań, ponieważ wytrzymałość gruntu ma niezwykle istotny wpływ na to, czy nasz budynek będzie funkcjonował przez wiele lat.

Więcej - http://www.baars.pl

Tags: grunt, badanie gruntu, wytrzymałość gruntu