Badania geotechniczne - kiedy są potrzebne oraz dlaczego trzeba je wykonać?

Posted on 19/10/2017 12:00am

Badania geotechniczne to model badań gruntu, jakie wykonuje się przed zbudowaniem jakiejś nieruchomości, przykładowo przed pobudowaniem domu jednorodzinnego. Ich stworzenie jest tak w istocie konieczne, ponieważ pozwala na uniknięcie wielu istotnych kłopotów, jakie zdołają pojawić się już podczas wykorzystywania domu, takich jak na przykład pękające ściany albo zapadające się fundamenty.


Zbudowanie budynku na nieznanym gruncie może trwale wywrzeć wpływ na konstrukcję domu, nie zawsze można to następnie naprawić, wobec tego pamiętaj, że przed zapoczątkowaniem jakiejkolwiek budowy wypada zrealizować doświadczone badania geotechniczne.

grunt budowlany
Author: tommy japan
Source: http://www.flickr.com
Badanie gruntu pod budowę najlepiej wyznaczyć doświadczonemu ekspertowi, który przy użyciu właściwych metod i sprzętu dokona biegłe badanie. Szukasz sprawdzonego specjalisty, zajrzyj tu: profesjonalne badanie gruntu. W toku takiego badania nieraz robi się wiercenie - wiercenia geotermalne, sondowanie, pobiera się też próbki gruntu oraz wody, w następnej kolejności dokonuje się dokumentnej analizy przeprowadzanej w laboratorium. Po wykonaniu badania gruntu odbiera się specyfikację techniczną, jaka zawiera takie znaczące dane, jak rodzaj gruntów, które przebiegają na podłożu działki, ich parametry geotechniczne, informację na temat tego, jakie grunty są nośne, a jakie nie albo też dane dotyczące głębokości wód gruntowych. W dokumentacji technicznej przeważnie znajdują się także zalecenia oraz wnioski połączone z wykonanymi badaniami.


sprzęt budowlany
Nowinką jest to, że tak właściwie badanie vss nie jest wymagane przez prawo, niemniej czasem projekt budowlany musi mieścić wiadomości połączone z badaniami geologiczno-inżynierskimi. Co więcej jak już najpierw wspomnieliśmy stworzenie badań gruntu bez wątpliwości wyjdzie Ci na dobre oraz pomoże uniknąć w przyszłości ciężkich a także bardzo znacznych konsekwencji wynikających z zbudowania budowli na niedobrym gruncie. Wobec tego przed rozpoczęciem budowy zdecyduj się na wypożyczenie specjalisty i zlecenie mu badań geotechnicznych. Sprawdź profesjonalna obsługa geotechniczna budowy i zleć usługę profesjonalistom.

Tags: Laboratorium, budowa, parametry, badanie gruntu